ABIVAHENDITE TAOTLEMINE

Osaühing pakub soodustingimustel järgmisi individuaalseid eritellimusel valmistatavaid meditsiiniseadmeid:

  • Esmased amputatsioonijärgsed üla- ja alajäseme proteesid
  • Esmased trauma- ja operatsioonijärgsed ortoosid
  • Üla-ja alajäseme proteesid
  • Üla- ja alajäseme ortoosid
  • Tugiaparaadid (kogujalaortoosid)
  • Tugikorsetid
  • Bandaažid, songavööd
  • Abduktioonitooted lastele
  • Ortopeedilised tallatoed

Pakume erinevaid masstoodanguna valmistatud meditsiiniseadmeid:

  • Erinevad ortoosid (firmad Otto Bock, Mediroyal, Incrediwear)
  • Ortopeedilised jalatsid (firmad Aurelka, Varomed)
  • Ortopeedilised tallatoed (firmad Otto Bock, Mediroyal, Incrediwear)
  • Vereringet parandavad abivahendid (firma Incrediwear)
  • Kompessioonitooted venoosse puudulikkuse raviks (firma Swisslastic AG)

SOTSIAALKINDLUSTUSAMET

Üla- ja alajäsemeproteeside taotlemine

1.mail 2022 jõustusid Sotsiaalhoolekande seaduse muudatused, mille järel hakkas üla- ja alajäsemeproteese ning hülsse hüvitama üksnes Sotsiaalkindlustusamet (SKA).

Seoses sellega ei ole enam vaja üla- ja alajäseme proteeside soetamisel puude raskusastme või töövõime languse olemasolu.

Riigipoolse soodustusega üla- ja alajäsemeproteeside soetamiseks on edaspidi vaja paberkandjal abivahendi tõendit, millel on esitatud info, millist proteesi inimene vajab. Proteesihülsside ning proteesi sisevoodri (laineri) soetamiseks tõendid välja kirjutada ei ole vaja, kuna nende saamise eelduseks on proteesi tehing.

Abivahendi vajaduse tuvastaja: perearst, üldarst, arst-resident, eriarst, rehabilitatsioonimeeskond. (NB! korduva tõendi vajadus puudub)

Muudatuste jõustumise järel on esmaproteesi vajajal võimalik SKA süsteemist kohe saada esimene protees juba loetelus oleva I-IV aktiivsusgrupi alt (tulenevalt isiku taastumisest, füüsilisest aktiivsusest, liikumiskeskkonnast, tööhõivest jms). Kui inimene on esimese proteesiga kohanenud ning vajab aasta või paari aasta pärast aktiivsemat proteesi, on võimalik proteesi komponendid (nt laba, põlvesõlm) aktiivsemate vastu välja vahetada või taotleda erimenetluse teel uus aktiivsem protees.

Esmase proteesi saajatele luuakse eraldi esmaste hülsside ISO-koodid. ISO-koodid luuakse nii lamineeritud kui silikoonist alajäsemehülssidele ning esmaproteesikandjal on võimalik soetada kolme aasta jooksul kolm hülssi ühe kehapoole kohta. Pärast esmaste hülsside soetamist saab isik hülsse tavapäraste hülsside koodide alt.

Täpsemalt loe Sotsiaalkindlustuseameti kodulehelt

Vaata lisa: Sotsiaalministri 21.detsembri 2015.a. määrus nr 74 „Abivahendite loetelu, abivahendite eest tasu maksmise kohustuse riigi poolt ülevõtmise otsustamise ja erandite tegemise tingimused ja kord ning abivahendi kaardi andmed“ Lisa (muudetud sõnastuses)

Ortopeediliste jalatsite taotlemine

Lapsed võivad taotleda 3 paari ortopeedilisi jalatseid kalendriaastas.

Täiskasvanud võivad taotleda 2 paari ortopeedilisi jalatseid kalendriaastas.

Soodustuse saamiseks peab isik esitama abivahendi vajaduse tuvastaja tõendi.

Tõend kehtib 2 aastat.

Täpsemalt vaata rubriiki „Ortopeediliste jalatsite taotlemine

TERVISEKASSA

Tervisekassa (TK) hüvitab ravikindlustatud inimestele meditsiiniseadmeid, mille saab kodus iseseisvalt kasutada ning mille abil saab ravida haigusi ja vigastusi või mille kasutamine hoiab ära haiguse süvenemise.

Meditsiiniseadme vajaduse määrab raviarst. Kui arst diagnoosib haiguse, mille raviks on vaja Tervisekassa (TK) meditsiiniseadmete loetelus olevaid meditsiiniseadmeid ja inimese tervislik seisund vastab nendele tingimustele, mis on hüvitamisele seatud, koostab raviarst digitaalse meditsiiniseadme kaardi (NB! Paberkaarte enam ei ole).

Meditsiiniseadme ostmiseks soodustingimustel on vaja esitada isikut tõendav dokument.

 

Tervisekassa hüvitab:

  • Ortoosid – pärast operatsiooni, traumat või ägeda haigestumise või raske kroonilise haigusega kaasneva funktsioonihäire kompenseerimiseks;

  • Tallatoed – pärast lülisamba või alajäseme operatsiooni või traumat, kui nimetatud piirkond valutab. Samuti patsientidele, kellel esineb vaagnapiirkonna või alajäseme raske struktuurikahjustus või sellest tulenevad liigeste, luude või lihaste funktsioonihäired, millega kaasneb igapäevasel liikumisel valu või haavandid ning masstoodangu tallatoed ei ole patsiendile näidustatud või need on osutunud ebaeffektiivseks.

Meditsiiniseadmete loetelu uuendatakse igal aastal kaks korda: 1. jaanuaril ja 1. juulil.

Meditsiiniseadme kaart
Meditsiiniseadme kaart on digitaalne dokument, mille arst vormistab ravikindlustatud inimesele raviks vajalike meditsiiniseadmete määramiseks.

Meditsiiniseadme kaardiga määrab arst:

  • Meditsiiniseadme rühma

  • Hüvitamise tingimused

Digitaalne meditsiiniseadme kaart koostatakse retseptikeskuses ja see on rühmapõhine.

Meditsiiniseadme kaardid on kas korduva või ühekordse limiidiperioodiga. Kui patsiendi seisundi hindamisel ilmneb, et vajadus seadme järele on jätkuv ja patsient järgib seejuures ravisoovitusi, võib raviarst välja kirjutada uue kaardi kasutades hüvitamise tingimustes järgmised terminid, näiteks „kahe/kuue/12 kuu jooksul“ ja „kahe/viie aasta jooksul“.

Korduva limiidiperioodiga kaartide puhul tekib uus retsept automaatselt. Korduvad kaardid uuenevad iga limiidiperioodi alguses (enamasti 01.jaanuaril ja 01.juulil) ning neil on hüvitamise tingimuste sõnastuses kasutatud näiteks terminid „kalendriaasta“ või „kalendripoolaasta“.


Täpsemalt loe Tervisekassa kodulehelt:

www.tervisekassa.ee/meditsiiniseadmed/meditsiiniseadmete loetelu alates 01.07.2024